Kariera lektora – od czego zacząć?

Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, zarówno pod kątem zawodowym jak i dla potrzeb osobistych. Lektor posiadający odpowiednie kwalifikacje to osoba, która potrafi w rzetelny i skuteczny sposób przekazać swoją wiedzę uczniom.

Na co należy zwrócić uwagę jeśli chcemy rozpocząć karierę lektora?

Fundamentem na pewno jest znajomość języka oraz kierunkowe wykształcenie. Poziom znajomości języka w zależności od grup, które będą nauczane, ponieważ do nauki dzieci w wieku przedszkolnym wystarczy egzamin FCE. Wraz z wzrostem poziomu nauczania, rosną również wymogi dotyczące poziomu języka. Potrzebne jest też przygotowanie pedagogiczne, które można potwierdzić poprzez wiele możliwości np. kursy przygotowawcze, studia ze specjalizacją nauczycielską.

Ale czy to wystarczy? Czy po spełnieniu powyższych kryteriów mamy gwarancję, że kariera lektora potoczy się w sposób zadowalający?

Niezbędny  jest jeszcze szereg cech osobowościowych jak np. kreatywność, umiejętność pracy z uczniami czy chociażby cierpliwość. Najważniejszym aspektem jest chęć pracy z ludźmi.

Posiadając wymagane  kwalifikacje i kompetencje, dalsza kariera i to jak nią pokieruje, jest już w rękach lektora.

Niezależnie jaką drogę obierze lektor, nauczanie w edukacji publicznej czy też będą to placówki prywatne, nie można zapomnieć o ciągłej aktualizacji wiedzy oraz potrzebie rozwoju osobistego.

Zawód ten jest wymagający, ale  przynosi wiele satysfakcji z robionych przez uczniów postępów.