Lektor językowy, a zmiana pracy – 5 wskazówek

W życiu lektora, podobnie jak każdego pracownika przychodzi moment, w którym zastanawia się on nad zmianą obecnej pracy. Powody mogą być różne np. wypalenie zawodowe, mało satysfakcjonujące zarobki, atmosfera w miejscu pracy. Są to indywidulane kwestie, po czym trzeba się zastanowić nad polepszeniem swojej sytuacji zawodowej, zrobić rozeznanie na rynku pracy i zacząć szukać lepszego miejsca.

Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, dla lektora który zmienia pracę.

1. Sprawdź opinie o pracodawcy.

Jeśli właśnie przeglądasz oferty na lokalnym rynku pracy, wysyłasz aplikację na konkretne stanowisko, warto jest zwrócić uwagę jakie opinie pojawiają się na temat Twojego potencjalnego pracodawcy. Zazwyczaj opinie te, oddają to jak jest w rzeczywistości i to może okazać się bardzo pomocne przy zmianie miejsca pracy.

Zobacz co o pracy w naszej szkole mówią nasi nauczyciele. Kliknij tutaj

2. Doprecyzuj kwestie finansowe

Jednym z ważniejszych powodów zmiany pracy przez lektora mogą być finanse. Podczas rozmowy wstępnej dowiedz się nie tylko na jaką kwotę możesz liczyć na początku, ale również po jakim czasie przewidziane są ewentualne podwyżki oraz jak wygląda system premiowy. Przeanalizuj wszystkie opcje i wybierz, tę która odpowiada Twoim oczekiwaniom.

3. Przeanalizuj grafik

Przy zmianie pracy powinno się zwrócić uwagę na grafik. Jeśli zależy Ci na elastycznym czasie pracy, uprzedź o tym potencjalnego pracodawcę. Dopytaj też o nadgodziny oraz sposób ich rozliczania.

4. Sprawdź możliwości awansu

Każdy lektor, który zmienia pracę zapewne myśli również o rozwoju i awansie. Zrób rozeznanie na ten temat. Dowiedz się  jak wyglądają poszczególne szczeble kariery w nowej firmie,  po jakim czasie i na jakich warunkach możliwy jest awans, czy przewidziany jest system szkoleń dla lektorów.

5. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Ważne jest, aby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko lektora. Przedstawić siebie w jak najlepszej wersji, jednocześnie naturalnej. Swobodne zachowanie, szczerość i dociekliwość, to z pewnością może pozytywie wpłynąć na pozytywne wrażenie pracodawcy. Należy zdawać pytania, które nas nurtują, jasno przedstawić swoje oczekiwania, żeby w późniejszym czasie nie dochodziło do nieporozumień.

Wskazówki, które tu zaprezentowaliśmy na pewno przydadzą się nie tylko lektorom chcącym zmienić swoje dotychczasowe miejsce pracy, ale i świeżo upieczonym absolwentom językowym, którzy szukają swojej pierwszej pracy. Jeśli obecna praca nie sprawia Ci satysfakcji, po prostu poszukaj nowego pracodawcy, który Cię doceni i miejsca, w którym możesz realizować w pełni swoje pasję i rozwijać swoje umiejętności.